BEVEZETÉS AZ EURÓPAI UAS DIGITÁLIS,
TÁVOLI AZONOSÍTÓ
RENDSZEREK HASZNÁLATÁBA
A drónok közvetlen távoli azonosítása (DRI-Direct Remote Identification) és hálózati távoli azonosítása (NRI-Network Remote Identification) a drónok biztonságos és átlátható működését szolgálja a pilóta vezette és pilóta nélküli légijárművek légi közlekedése biztonságának szavatolása céljából. A rendszer célja, hogy a pilóta nélküli légi járművek elektronikus azonosítása biztosításával az együttműködő és nem együttműködő drónok kvalifikálása megtörténjen, az előírt műveleti kategóriákra kötelező elektronikus azonosítás mellett pedig a drónok releváns repülési adatai folyamatosan nyomon követhetők legyenek más drón üzemeltetők (távpilóták) vagy hatóságok részére, fokozva ezzel a légi közlekedés biztonságát. Az Európai Unióban a 2019/945 rendelet előírja, hogy minden 120 m alatti nyílt és különleges kategóriába tartozó drón rendelkezzen távoli azonosítási funkcióval.
Az üzemeltetők (üzembentartók) elszámoltathatóságának biztosítása érdekében szükséges érvényt szerezni, bevezetni olyan jogszabályokat (mind a biztonság, mind a magánélet védelme érdekében), amelyek a biztonsági kockázatok kezelését megnyugtatóan rendezik. Az Európai Unióban a kérdéskörben eljáró Bizottság (EU) 2019/947 végrehajtási rendelete szól azon szabályokról, amelyek előírják a drónüzemeltetők nyilvántartásba vételét (cikk 14.5) és a regisztrációs szám elhelyezését a drónokon (14. cikk (7) bekezdés).
A DRI közvetlen távoli azonosítási módszer lehetővé teszi, hogy a drón által sugárzott azonosítói adatokat, mint például az üzemeltető azonosítóját és a drón helyzetét, egy közeli vevő (például okostelefon) érzékelje. Ez a módszer nem igényel internetkapcsolatot, és lokális adatok továbbítására alkalmas.
Ezzel szemben az NRI olyan légtérben kerül alkalmazásra, ahol globális lefedettség kerül biztosításra, és folyamatos internetkapcsolat áll fenn, amely lehetővé teszi a drónok központi nyilvántartását, követését és a beérkező adatok alapján azok kiértékelését.
A mindenkori drón műveleteket végrehajtó drón üzembentartónak (távpilótának) a RID/NID azonosítással kapcsolatos követelményeket alap szinten ismernie kell és a műveletére vonatkozóan az előírt jogszabályi követelményeknek meg kell felelnie. Ezek alapján a drón üzembentartónak a drónt RID/NID azonosításra alkalmas eszközzel kell ellátnia, amely történhet gyári beépítéssel (a drón megvásárlása során az már gyárilag beépített RID képességgel rendelkezik, vagy firmware frissítéssel amennyiben a korábban megvásárolt drón ilyen funkció elérésére képes.
Amennyiben sem az első, sem az utóbbi feltétel nem lehetséges akkor pedig egy külső moduláris jeladót szükséges a drónhoz vásárolni és azt a drónhoz rögzíteni vagy szerelni). A drónok üzemeltetőinek regisztrációja kötelező, és a drónnak sugároznia kell az azonosítóját Bluetooth vagy Wi-Fi kommunikációs protokoll segítségével. Ez az azonosítás hozzájárul a pilóták felelősségre vonásához és a bűnözői tevékenységek megelőzéséhez amennyiben arra szükség van.A DRI funkció lehetővé teszi tehát a nyilvánosság és a hatóságok számára, hogy "digitálisan azonosítsák" az üzemeltető nyilvántartási számát és a drón regisztrációs számát, a közelben működő drónok esetében egy közös mobileszköz, például okostelefon segítségével. Ez a közvetlen és egyszerű mód biztosítja a drónok üzemeltetőinek azonosítását, növeli a pilóta elszámoltathatóságát, megkönnyíti a nem együttműködő drónhasználók rosszindulatú elkövetők beazonosítását, és a hatóságok időbeni gyors és szakszerű beavatkozását.